Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ewy Szelburg – Zarembiny umiejscowiony jest w pobliżu Urzędu Pocztowego przy głównej ulicy miejscowości Karczmiska Pierwsze.
Historia
W 1946 roku koło Polskiego Czerwonego Krzyża w Karczmiskach zorganizowało kurs kroju i szycia. W dniu 1 marca 1947 roku powstała Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa, której założycielem i dyrektorem był ks. Wiktor Matraszek. Szkoła wynajmowała dwie sale od Spółdzielni “Rolnik”. Dzięki staraniom i wysiłkowi społeczności szkolnej placówka otrzymała dawną stajnię, którą zaadaptowano na budynek szkoły. Na przełomie 1951/1952 roku zmieniono nazwę szkoły na Zasadniczą Szkołę Metalową Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego po wcześniejszym wprowadzeniu kierunków kształcenia w zawodach ślusarz i mechanik maszyn rolniczych. W roku szkolnym 1954/55 rozpoczęto prace budowlano-remontowe budynków internatu i warsztatów szkolnych. W związku z wprowadzeniem nowego kierunku: traktorzysta-mechanik zmieniono nazwę szkoły na Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Rolnictwa. W marcu 1954 roku rozpoczęto budowę nowego budynku na szkołę, który został oddany do użytku w roku szkolnym 1968/1969.
W 1977 roku szkoła przekształcona została na Zasadniczą Szkołę Zawodową Specjalną. W 1979 roku decyzją Kuratora Oświaty w Lublinie wraz z utworzoną Szkołą Podstawową Specjalną powstał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Uchwałą Rady Powiatu w Opolu Lubelskim z dnia 1 października 2009 roku nadano Ośrodkowi imię Ewy Szelburg-Zarembiny.
Placówka
Rodzaj placówki: PUBLICZNA
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ewy Szelburg – Zarembiny umiejscowiony jest w pobliżu Urzędu Pocztowego przy głównej ulicy miejscowości Karczmiska Pierwsze. W niedalekiej odległości znajduje się sklep ogólnospożywczy. Podstawowym środkiem komunikacji są autobusy, Busy oraz transport prywatny. Karczmiska posiadają bezpośrednie powiązania komunikacyjne z dużymi miastami wojewódzkimi (Lublin, Warszawa) oraz mniejszymi (Puławy, Opole Lubelskie, Poniatowa).
W traktach pieszych w obrębie placówki nie występują bariery architektoniczne uniemożliwiające bezpieczne przemieszczanie się osób z niepełnosprawnością. |
Teren przynależący do Ośrodka ogrodzony, zadbany i bezpieczny dla przebywających na nim uczniów. Zagospodarowany, obszerny, zadrzewiony, obsadzony krzewami i bylinami ozdobnymi z wyznaczonymi alejkami i ławeczkami do wypoczynku.
Posiada boiska do gier zespołowych, przestrzeń zieloną do przeprowadzania imprez plenerowych i rekreacyjnosportowych oraz możliwość korzystania z nowoczesnego kompleksu sportowego “Orlik”. Przy budynku Ośrodka wyznaczony parking dla samochodów osobowych.
Budynki odremontowane, wewnętrzne ciągi komunikacyjne oraz pomieszczenia użytkowe dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością związanej z profilem kształcenia placówki. |
Ośrodek jest dobrze wyposażony, posiada bogate zaplecze pomocy dydaktyczno związanej z-terapeutycznych. Pracownie wyposażone w niezbędny sprzęt do zajęć, nowocześnie urządzone warsztaty szkolne umożliwiają wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej realizowanie kształcenia na wysokim poziomie edukacji.
Oferta
W Ośrodku funkcjonują:
- Szkoła Podstawowa dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim.
- Szkoła Podstawowa dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym.
- Gimnazjum dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim.
- Gimnazjum dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym.
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim o kierunkach kształcenia:
* Kucharz
* Stolarz
* Piekarz
* Mechanik pojazdów samochodowych (uczniowie mają możliwość uczestniczyć w bezpłatnym kursie na prawo jazdy Kat. B, który prowadzony jest przez instruktorów ze szkoły). - Szkoła Przysposabiająca do Pracy skierowana do młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, którzy ukończyli szkołę gimnazjalną.
- Zespoły Rewalidacyjno-Wychowawcze z uczniami o niepełnosprawności w stopniu głębokim.
Szkoła realizuje nauczanie indywidualne w domu ucznia lub na terenie placówki
Rodzaj świadczonej opieki:
- psychologiczno-pedagogiczna
- medyczna
Dodatkowa oferta specjalistyczna:
- terapeutyczno-rewalidacyjna (w tym logopedyczna)
- rehabilitacyjna
- zajęcia wyrównawcze
- gimnastyka korekcyjna i kompensacyjna
- Terapia indywidualna i grupowa,
- muzykoterapia,
- integracja sensoryczna,
- turnusy rehabilitacyjne
Pobyt
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy posiada internat, w którym pobyt uczniów jest bezpłatny. |
Rodzice ponoszą jedynie koszty wyżywienia w zależności od dochodu na członka rodziny. Pokoje w internacie są 2-3 osobowe. Wychowankowie przydzielani są do grup nad którymi opiekę sprawują wychowawcy. Każda grupa ma do dyspozycji swoją świetlicę wyposażoną w wysokiej jakości sprzęt RTV.
W czasie pobytu w internacie wychowankowie mają zorganizowany czas. Funkcjonujące liczne koła i sekcje umożliwiają rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Przeprowadzane zajęcia rewalidacyjne usprawniają zaburzone funkcje rozwojowe. Ciekawy i urozmaicony program wychowawczo-opiekuńczy umożliwia dzieciom i młodzieży uczestnictwo w wycieczkach, rajdach rowerowych, konkursach tematycznych, licznych zawodach sportowych czy imprezach plenerowych.
Aktywnie funkcjonujące sekcje: sportowa, kulturalno-rozrywkowa, dekoracyjna, higieniczna, politechniczna, gospodarstwa domowego stwarzają warunki do samodoskonalenia i kształtowania własnej kreatywności co do wyboru formy spędzania czasu wolnego.
W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie mają możliwość realizowania swoich pasji poprzez udział w działalności:
- Pracowni gospodarstwa domowego
- Zajęć politechnicznych
- Koła rękodzieła artystycznego
- Zajęciach informatycznych
- Kole turystycznym
- Zajęciach z Taekwondo
- Kole miłośników motoryzacji
- Zajęciach teatralnych
- Samorządzie Grup Wychowawczych
- Sekcji sportowej
- Sekcji dekoratorskiej
- Kole reportersko-fotograficznym
- Kole kulturalno-rozrywkowym
Projekty
- Przeprowadzenie akcji HDH związanej z honorowym oddawaniem krwi
- Zawody sportowe w tenisie stołowym
- Zorganizowanie dodatkowych zajęć plastycznych związanych z tematyka jesienną
- Zajęcia w warsztatach szkolnych rozwijające pasję związaną z motoryzacją
- Relacja z fotogalerią z pobytu na turnusie rehabilitacyjnym w Darłówku
- Spotkanie z Panem Piotrem Kowalskim Prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi w Poniatowej
Foto
Kontakt
Nazwa: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ewy Szelburg – Zarembiny w Karczmiskach Adres: Telefon/Fax: Adres internetowy: |
Kadra zarządzająca:
- Dyrektor – Wojciech Lipiński
- Wicedyrektor – Adam Bidacha
- Wicedyrektor Ośrodka ds. Wychowawczych – Dariusz Koma