Obecnie w Zespole Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie uczą się uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem i Zespołem Aspergera, niepełnosprawnością ruchową i sprzężeniami.
Historia
Pierwsza w Lublinie szkoła specjalna, powstała w roku szkolnym 1920/21. W 1944 roku powołano szkołę specjalną jako całkiem nową placówkę. 15.01.1945 nadano szkole numer 26. W roku 1965 rozpoczęto budowę nowego budynku przy ul. Bronowickiej – obecnej siedziby szkoły. 26.01.1967 otrzymuje nazwę i imię: Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 26 im. Janusza Korczaka. 27.02.2003 nadano imię Janusza Korczaka Zespołowi Szkół Nr 4 (organizacyjnie powstał w 1999 roku) 1.09.2003 otworzenie pierwszej w Lublinie klasy dla dzieci z autyzmem.
Obecnie w Zespole Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie uczą się uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem i Zespołem Aspergera, niepełnosprawnością ruchową i sprzężeniami. W roku szkolnym 2015/2016 do szkoły uczęszczało 205 uczniów, uczących się w 43 oddziałach. Kadra pedagogiczna liczyła 108 nauczycieli przygotowanych do pracy z różnymi niepełnosprawnościami oraz 36 osób kadry administracyjnej i obsługi.
Placówka
Rodzaj placówki: PUBLICZNA
Dzielnica Bronowice w Lublinie. Piękna okolica z widokiem na Stare Miasto, dużo zieleni. Odległości od dworca PKS i PKP ok. 2 km. Stan techniczny traktów pieszych dobry. Przed szkołą jest parking . Brak barier architektonicznych – cały budynek dostosowany jest do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. |
Przy szkole istnieją 2 place zabaw, 2 boiska sportowe oraz tereny zielone piesze oraz rekreacyjne.
Szkoła wyposażona jest w specjalistyczne pomoce i środki edukacyjne dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami. Funkcjonuje biblioteka szkolna z bogatym księgozbiorem wzbogaconym w ostatnim roku szkolnym w ramach rządowego programu “Książki moich marzeń”.
Szkoła, którą kieruję, jest otwarta na potrzeby dzieci niepełnosprawnych. Ma bogatą historię i tradycje ukształtowane przez pokolenia nauczycieli. Od chwili jej powstania po dzień dzisiejszy, najważniejszym zadaniem jest przygotowanie absolwentów do radzenia sobie w dorosłym życiu, pełnienia różnych ról społecznych, bycia dobrym człowiekiem i obywatelem. Moim priorytetem jest profesjonalizm kadry, przyjemna atmosfera pracy. Dbam o rozwój szkoły i włączanie uczniów w środowisko lokalne
Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 im. J. Korczaka w Lublinie Bożenna Kowalik
W szkole funkcjonują:
- 2 pracownie komputerowe,
- pracowania przyrodniczo-biologiczna, geograficzna, historyczna, matematyczna, chemiczno- zyczna, muzyczna, plastyczna, techniczna, garncarska, choreoterapeutyczna, logopedyczna, Alternatywnych Metod Komunikacji,
- sala doświadczania świata ze specjalistycznym sprzętem do stymulacji polisensorycznej i rehabilitacji.
Oferta
Zespół Szkół Nr 4 funkcjonuje jako:
- Szkoła Podstawowa Nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie
- Gimnazjum Nr 20
- Filia Szkoły Podstawowej Nr 26 dla uczniów z autyzmem przy ul. Kurantowej 5 (od listopada 2016)
Wszystkie dzieci niepełnosprawne objęte są pełną formą kształcenia. Realizują podstawę programową dostosowaną do swoich możliwości i predyspozycji. W dążeniu do najpełniejszego rozwoju dzieci i młodzieży wykorzystywane są nowoczesne środki dydaktyczne. Wszyscy przygotowywani są do podjęcia nauki na kolejnych etapach kształcenia. Nauczanie dzieci i młodzieży jest prowadzone równorzędnie z wychowaniem i przygotowaniem do życia społecznego oraz pełnienia różnych ról. Proces dydaktyczny wspierany jest zajęciami specjalistycznymi. W Zespole Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie funkcjonują oddziały dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, z autyzmem i Zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Rodzaj świadczonej opieki:
- psychologiczno-pedagogiczna,
- medyczna.
Dodatkowa oferta specjalistyczna:
- terapeutyczno-rewalidacyjna (w tym logopedyczna),
- rehabilitacyjna,
- zajęcia wyrównawcze,
- gimnastyka korekcyjna i kompensacyjna,
- arteterapia,
- choreoterapia,
- teatroterapia,
- muzykoterapia,
- terapia Integracji Sensorycznej,
- garncarstwo,
- Alternatywne Metody Komunikacji,
- terapia metodą Snoezelen,
- socjoterapia.
Pobyt
Szkoła współpracuje ze Specjalnym Ośrodkiem Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Lublinie przy ul. Dolnej 3-go Maja 4. Ośrodek ten jest niepubliczną placówka oświatową dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, niepełnosprawnością intelektualną, zagrożonych niedostosowaniem społecznym a także z ADHD i Autyzmem (od 7 do 23 roku życia).
Placówka [SOW przy ul. Dolnej 3-go Maja 4] pełni funkcje internatu dla uczniów realizujących obowiązek szkolny na terenie Lublina.
Ośrodek prowadzi wieloprofilowy, kompleksowy program wspomagania rozwoju dziecka z globalnymi dysfunkcjami rozwojowymi w wymiarze opieki całodobowej, równolegle wspomagając funkcjonowanie rodziny dziecka. Ośrodek realizując opiekę nad dzieckiem ściśle współpracuje ze szkołą, oraz wszystkimi jednostkami zainteresowanymi dobrem dziecka, służąc jednocześnie wsparciem jego rodzinie w wymiarze określonym indywidualnymi potrzebami. Współpraca placówki z rodziną zakłada stały kontakt kadry pedagogicznej z rodzicami, zarówno w kontekście planowania i realizowania terapii dziecka, jak i potrzeb płynących od rodziny i poszczególnych jej członków. Celem oddziaływań jest nie tylko rozwój społeczno-emocjonalny i intelektualny dziecka, ale również prawidłowe funkcjonowanie rodziny i kształtowanie pozytywnych więzi jej członków ze sobą wzajemnie, ze społeczeństwem a przede wszystkim z samym dzieckiem.
Osiągnięcia
Wyróżnienia i nagrody:
- Medal Wojewody Lubelskiego,
- Odznaka Zarządu Województwa Lubelskiego,
- Medal Prezydenta Miasta Lublin,
- Odznaka Specjalna Towarzystwa Przyjaciół Dziecka.
Zrealizowane projekty:
- Szkoła Promująca Zdrowie,
- WF z Klasą,
- Szkolna świetlica integracyjna dla dzieci romskich
Foto
Kontakt
Nazwa: Zespół Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie Adres: Telefon/Fax: Adres internetowy: |
Kadra zarządzająca:
- Bożenna Kowalik – dyrektor
- Alicja Dudak – wicedyrektor
- Beata Kosidło – wicedyrektor
- Piotr Robert Mochol – wicedyrektor