Placówka znajduje się niedaleko dworca PKS w odległości 10 minut drogi pieszo. W pobliżu mieści się Urząd Skarbowy, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Szkoła Podstawowa Nr 2 oraz Gimnazjum Nr 2.
Historia
Historia Ośrodka sięga 1976 roku. W miejscowości Stoczek obok Czemiernik (województwo lubelskie) powstał Specjalny Zakład Wychowawczy. W klasach I-III szkoły podstawowej rozpoczęło naukę 53 uczniów. W 1980 roku Zakład został przeniesiony do Czemiernik dawnego pałacu Firleja, w którym funkcjonował Państwowy Dom Dziecka. Pałac wymagał remontu, modernizacji i dostosowania pomieszczeń do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
W następnych latach funkcjonowania oferta edukacyjna została poszerzona o kolejne klasy szkoły podstawowej. W 1981 roku Zakład przyjął nazwę Państwowy Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Czemiernikach i zajmował się kształceniem oraz wychowaniem dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz wychowankami Domu Dziecka. Od lipca 1982 roku placówka nosi nazwę Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
W związku ze zwrotem zabytkowego pałacu spadkobiercom w 2001 roku placówka została przeniesiona do Radzynia Podlaskiego. Dobra lokalizacja oraz korzystne warunki lokalowe pozwoliły na rozszerzenie oferty edukacyjnej o kształcenie na poziomie szkoły gimnazjalnej. Obecnie w Ośrodku kształci się 120 uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim i umiarkowanym uczęszczających do Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. W 2005 roku utworzono Szkołę Zawodową dla młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim o kierunkach kształcenia: kucharz małej gastronomii oraz ogrodnik. Młodzież upośledzona w stopniu umiarkowanym ma możliwość kształcenia w Szkole Przysposabiającej do Pracy.
W związku z obchodami XXX lecia istnienia placówki w roku szkolnym 2006/2007 w dniu 31 października 2006 nadano Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu imię prof. Zofii Sękowskiej. We wrześniu 2010 roku w strukturę placówki weszło Przedszkole Specjalne.
Placówka
Rodzaj placówki: PUBLICZNA
Placówka znajduje się niedaleko dworca PKS w odległości 10 minut drogi pieszo. W pobliżu mieści się Urząd Skarbowy, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Szkoła Podstawowa Nr 2 oraz Gimnazjum Nr 2. W odległości 500 metrów znajduje się market spożywczy “Biedronka”.
Trakty piesze w pobliżu Ośrodka dostępne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dla osób poruszających się na wózkach wymagają prac modernizacyjnych. |
Naprzeciwko placówki usytuowany jest przystanek komunikacji miejskiej.
Teren przynależący do Ośrodka ogrodzony, bezpieczny dla przebywających na nim uczniów. Zagospodarowany, obsadzony drzewami, krzewami i roślinami ozdobnymi z dużą przestrzenią rekreacyjną z placem zabaw dla dzieci. Trakty komunikacyjne wyłożone cementowymi płytkami chodnikowymi. Przy budynku Ośrodka znajduje się obszerny parking dla samochodów osobowych.
Budynek, ciągi komunikacyjne i pomieszczenia wewnętrzne dostosowane i bezpieczne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną.
Placówka jest bardzo dobrze wyposażona w pomoce i środki dydaktyczne.
Do dyspozycji uczniów dostępne są następujące pracownie i sale dydaktyczne:
- Pracownia komputerowa
- Pracownia gospodarstwa domowego
- Pracownia techniki – obróbki drewna i metalu
- Pracownia garncarska
- Sala rehabilitacyjna
- Sala rekreacyjno-ruchowa
- Biblioteka i czytelnia multimedialna
- Gabinet logopedyczny
- Gabinet EEG Biofeedback
- Gabinet rewalidacji indywidualnej
- Pracownie przedmiotowe
Oferta
W Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Zofii Sękowskiej funkcjonują:
- Przedszkole
- Świetlica szkolna
- Szkoła Podstawowa Nr 3 w skład której wchodzą następujące oddziały:
* Klasy I-III do której uczęszczają dzieci niepełnosprawne intelektualnie w stopniu lekkim
* Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny I dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym na poziomie klas I-III
* Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny II dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym na poziomie klas IV- VI
* Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny III dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym na poziomie klas IV- VI
* Klasa IV- VI do której uczęszczają dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim - Gimnazjum Nr 3 do którego uczęszczają dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim o kierunkach kształcenia:
* cukiernik
* kucharz małej gastronomii
* ogrodnik - Szkoła Przysposabiająca do Pracy w której funkcjonuje Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny i skierowana jest dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym
Rodzaj świadczonej opieki:
- psychologiczno-pedagogiczna
Dodatkowa oferta specjalistyczna:
- terapeutyczno-rewalidacyjna (w tym logopedyczna)
- zajęcia wyrównawcze
- Rewalidacja indywidualna,
- usprawnianie ruchowe,
- integracja sensoryczna,
- dogoterapia,
- hipoterapia,
- muzykoterapia,
- arteterapia,
- biblioterapia,
- socjoterapia,
- doradztwo zawodowe,
- EEG Biofeedback,
- AAC- komunikacja alternatywna i wspomagajaca,
- Metoda Tomatisa
Pobyt
Uczniowie zamieszkujący poza miejscowością funkcjonowania placówki mają możliwość przebywania w czasie roku szkolnego w internacie. |
Wychowankom przysługuje bezpłatne zakwaterowanie, natomiast całodniowe wyżywienie jest odpłatne. W obecnej chwili praca wychowawcza odbywa się w pięciu grupach nad którymi opiekę sprawują wychowawcy. Uczniowie przydzielani są do poszczególnych grup z uwzględnieniem wieku oraz stopnia niepełnosprawności intelektualnej. W internacie znajduje się 12 pokoi sypialnych, jadalnia, izolatka, świetlica, pomieszczenia sanitarne, gospodarcze oraz biura administracji.Przy budynku internatu znajdują się tereny rekreacyjno-sportowe.
Do najważniejszych zadań wychowawczych internatu należy stwarzanie wychowankom warunków do rozwijania zainteresowań i uzdolnień, doskonalenie posiadanych i wykształcanie nowych umiejętności samoobsługowych, wdrażanie do samodzielnego funkcjonowania w życiu osobistym oraz jak najbardziej pełnego funkcjonowania w społeczeństwie.
W ramach zajęć pozalekcyjnych w internacie funkcjonują koła zainteresowań: teatralne, PCK, muzyczne, sportowe, ekologiczne, plastyczne, garncarskie, turystycznorekreacyjne, rękodzielnicze, gastronomiczne, Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku “Niedźwiedzie” , Klub “Wiewiórka” Samorząd Uczniowski, Gazetka Szkolna ” Nasza Gazetka” oraz Kronika ośrodka.
Programy
- “Szkoła Współpracy”
- “Szkoła bez przemocy”
- “Szkoła dobrze wychowana”
- “Trzymaj formę”
- “Żyj, poznawaj, rozwijaj się”
- “Nie pal przy mnie, proszę”
- “Znajdź właściwe rozwiązanie”
Ośrodek bierze udział w projekcie szkół promujących zdrowie.
Foto
Kontakt
Nazwa: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim Adres: Telefon/Fax: Adres internetowy: |
Kadra zarządzająca:
- Dyrektor – Małgorzata Popek
- Wicedyrektor – Bożena Warpas
- Wicedyrektor – Jolanta Purgał